FJALĖT E ZEMRĖS

Jam i dashuruar me poezine

Home
Fterra jone
Nenave te Fterres
Emigranteve te Fterres
Mos i digjni pyjet
Vajzat e Fterres
Mesuesve te Fterres
Per gazeten Fterra jone
Fjalės Nėnė i qofshim falė
Dashuria dhe zhgenjimi
Jam i dashuruar me poezine
Shtegetimi i dallendyshes
Vajzes time, Enianes
Tu thefte pena
Ore e cast
Pranveres
Une di te pres
Me te njejten dashuri
Si rrezja e diellit
Si nje pikture e bukur
Nuk kam harruar
Ne buze te detit
Shpirti i plagosur
Shqiponja
Laberia ime
Naim o ylber me mgjyra
Me ankth po te pres
VETĖM TI
LOTĖT E TU
HERĖ PAS HERE
DASHURIA NUK BLIHET ME PARA
G Ė N J E S H T A
VARFĖRIA E SHPIRTIT
ZHGĖNJIMI
LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST
DASHURIA SFITOHET ME TENDER
FRYMĖMARRJA JOTE
TIMBRI I ZĖRIT TĖND
Lame Xhama - Mesues i Popullit
VETĖM NJĖ HAP
Kujtimi i serenes se detit
Akropol
Ne sheshin Omonia
Tek liqeni i Maratonomaakut
Emigranteve tane
Zerit tend te bukur MAYA
O' poet t'u thefte pena
Si rrezja e Diellit nė agim

fiori_20.gif

 

JAM  I  DASHURUAR  ME  POEZINĖ

                                                                                          

Poezia ėshtė balsami i shpirtit tim

Prandaj e adhuroj dhe e dua kaq shumė,

Sepse ajo mė fal, veē kėnaqėsi e gėzim

Ajo plotėson gjithēka, qė mungon tek unė.

 

Nuk i lexoj thjesht pėr kureshtje e kėnaqėsi,

Por dua tė futem thellė nė botėn e tyre,

Se bota e poezisė ėshtė si deti me pafundėsi,

Njė thesar i vėrtetė plot diamante e xhevahire.

 

Poezia ma rrėmben shpirtin e mė bėn pėr vete,

Ēdo fjalė e ēdo varg tė saj, e pėrjetoj,

Ato janė plot nektar, prandaj mė kalojnė nė dehje

Prandaj ēdo poezi, disa herė unė e  rilexoj.

 

Mė pėlqen shumė muza dhe shpirti i poetėve,

Se botėn e ndjenjave e shprehin tė vargėzuar,

Sepse ata nuk shkruajnė poezi  vetėm pėr vete,

Nė vargjet e tyre shpesh, gjejmė shpirtin tonė tė trazuar

 

Enter supporting content here

Adresa: Rr. “M. Tutulani” p.6 ap.14
Tel: +355 4 2245283
Cel: 069 2082386
Tirana, ALBANIA