FJALĖT E ZEMRĖS

Emigranteve tane

Home
Fterra jone
Nenave te Fterres
Emigranteve te Fterres
Mos i digjni pyjet
Vajzat e Fterres
Mesuesve te Fterres
Per gazeten Fterra jone
Fjalės Nėnė i qofshim falė
Dashuria dhe zhgenjimi
Jam i dashuruar me poezine
Shtegetimi i dallendyshes
Vajzes time, Enianes
Tu thefte pena
Ore e cast
Pranveres
Une di te pres
Me te njejten dashuri
Si rrezja e diellit
Si nje pikture e bukur
Nuk kam harruar
Ne buze te detit
Shpirti i plagosur
Shqiponja
Laberia ime
Naim o ylber me mgjyra
Me ankth po te pres
VETĖM TI
LOTĖT E TU
HERĖ PAS HERE
DASHURIA NUK BLIHET ME PARA
G Ė N J E S H T A
VARFĖRIA E SHPIRTIT
ZHGĖNJIMI
LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST
DASHURIA SFITOHET ME TENDER
FRYMĖMARRJA JOTE
TIMBRI I ZĖRIT TĖND
Lame Xhama - Mesues i Popullit
VETĖM NJĖ HAP
Kujtimi i serenes se detit
Akropol
Ne sheshin Omonia
Tek liqeni i Maratonomaakut
Emigranteve tane
Zerit tend te bukur MAYA
O' poet t'u thefte pena
Si rrezja e Diellit nė agim

           

            EMIGRANTEVE   TANĖ

 

Tė gjith’ ju emigrantė, ju fteriotėt e mi kudo qė jeni,

ju dua e ju respektoj shumė, si vėllezėrit e si motrat e mia,

me ju mė bashkon Fterra jonė, origjina dhe geni,

tek ju sot mė solli, malli, dashuria, imagjinata dhe poezia...

 

Ashtu, tė shpėrndarė anė e mbanė botės, larg e nė mėrgim,

pėr njė jetė mė tė mirė, ju sakrifikoni ndarjen fizike dhe mallin,

njerėzit mė tė dashur, prindėr, vėllezėr e motra e tė gjitha dashurit...

por shpirtin ju kėtu e keni, se jemi tė lidhur, si nėna me djalin...

 

Malli dhe dashuria, thotė njė fjalė e urtė, tret edhe gurin e malit,

se jeta pa ndjenja, pa mall e pa dashuri, s’do kishte kuptim,

vetėm kush e ka provuar, e kupton se ēdo tė thotė mall emigranti,

e kush mė mirė e mė shumė se ju, e ndjen peshėn e mallit nė mėrgim...

 

Disa prej jush, ju takova, ju pashė, dhe  u ēmalla aty nė Athinė,

sa shumė dashuri e mall mė falėt, nga malli e nga dashuria juaj,

rrallė herė kam qenė aq i lumtur, i gėzuar dhe jam ndjer’aq mirė,

e ato mbresa e kujtime mė motivuan, qė kėtė poezi, pėr ju ta shkruaj...

 

                                                             Feksor  SHKURTI

 

Tiranė, mė 20.5.2009.

Adresa: Rr. “M. Tutulani” p.6 ap.14
Tel: +355 4 2245283
Cel: 069 2082386
Tirana, ALBANIA