FJALĖT E ZEMRĖS

Pranveres

Home
Fterra jone
Nenave te Fterres
Emigranteve te Fterres
Mos i digjni pyjet
Vajzat e Fterres
Mesuesve te Fterres
Per gazeten Fterra jone
Fjalės Nėnė i qofshim falė
Dashuria dhe zhgenjimi
Jam i dashuruar me poezine
Shtegetimi i dallendyshes
Vajzes time, Enianes
Tu thefte pena
Ore e cast
Pranveres
Une di te pres
Me te njejten dashuri
Si rrezja e diellit
Si nje pikture e bukur
Nuk kam harruar
Ne buze te detit
Shpirti i plagosur
Shqiponja
Laberia ime
Naim o ylber me mgjyra
Me ankth po te pres
VETĖM TI
LOTĖT E TU
HERĖ PAS HERE
DASHURIA NUK BLIHET ME PARA
G Ė N J E S H T A
VARFĖRIA E SHPIRTIT
ZHGĖNJIMI
LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST
DASHURIA SFITOHET ME TENDER
FRYMĖMARRJA JOTE
TIMBRI I ZĖRIT TĖND
Lame Xhama - Mesues i Popullit
VETĖM NJĖ HAP
Kujtimi i serenes se detit
Akropol
Ne sheshin Omonia
Tek liqeni i Maratonomaakut
Emigranteve tane
Zerit tend te bukur MAYA
O' poet t'u thefte pena
Si rrezja e Diellit nė agim

P R A N V E R E S

 

 

Pranvere moj stine e bukur, moj e bukura pranvere,

do doja te isha flutur, e te fluturoj neper ere,

te sodisja gjithė natyrėn qe shpėrthen nga gjelbėrimi,

sythet, lulet, trėndafilat, bilbilat pranė burimit.

 

Lėndinat me bare te njome, livadhet mbushur me lule

pyjet qe ngjyrėn ndryshojnė, kodrat e bukura dhe shkurret,

me ty gjallėrohet jeta, insektet,kafshėt dhe shpezėt,

kopshtet, pemėt edhe vreshtat, e rifillojnė nga puna bletėt.

 

Te shėtisja mbi ēdo lule, mbi ēdo gjethe, mbi ēdo gonxhe

neper pyje, peme e drurė e  t’i  bija  pėrqark kėsaj bote,

ta shijoj te gjithė pranverėn, te dehem e te dėfrehem,

te takohem me mikeshėn  edhe prapė, aty te kthehem.

                                                                 

Te kthehem ku me ra koka, ku u linda dhe u rrita

ku njoha veten dhe boten, ku njė vajze ne rruge e prita,

asaj qe i shfaqa dashurinė, asaj qe i thash, - Te dua...!

Asaj qe me fali lumturinė, Asaj qe sot e kam grua.

 

Dashuria dhe pranvera, jetėn tone e zbukurojnė,

prandaj i duam pėrherė, se pa to, dot nuk rrojmė,

ndaj te falem moj pranvere, te falem moj dashuri,

sepse ju me frymėzoni, qe te shkruaj  poezi.

Enter supporting content here

Adresa: Rr. “M. Tutulani” p.6 ap.14
Tel: +355 4 2245283
Cel: 069 2082386
Tirana, ALBANIA