FJALĖT E ZEMRĖS

Ne sheshin Omonia

Home
Fterra jone
Nenave te Fterres
Emigranteve te Fterres
Mos i digjni pyjet
Vajzat e Fterres
Mesuesve te Fterres
Per gazeten Fterra jone
Fjalės Nėnė i qofshim falė
Dashuria dhe zhgenjimi
Jam i dashuruar me poezine
Shtegetimi i dallendyshes
Vajzes time, Enianes
Tu thefte pena
Ore e cast
Pranveres
Une di te pres
Me te njejten dashuri
Si rrezja e diellit
Si nje pikture e bukur
Nuk kam harruar
Ne buze te detit
Shpirti i plagosur
Shqiponja
Laberia ime
Naim o ylber me mgjyra
Me ankth po te pres
VETĖM TI
LOTĖT E TU
HERĖ PAS HERE
DASHURIA NUK BLIHET ME PARA
G Ė N J E S H T A
VARFĖRIA E SHPIRTIT
ZHGĖNJIMI
LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST
DASHURIA SFITOHET ME TENDER
FRYMĖMARRJA JOTE
TIMBRI I ZĖRIT TĖND
Lame Xhama - Mesues i Popullit
VETĖM NJĖ HAP
Kujtimi i serenes se detit
Akropol
Ne sheshin Omonia
Tek liqeni i Maratonomaakut
Emigranteve tane
Zerit tend te bukur MAYA
O' poet t'u thefte pena
Si rrezja e Diellit nė agim

NE  SHESHIN  OMONIA

 

 

Athina, ky qytet i lashtė, i bukur, i madh, pa fund dhe pa anė,

nė mes tė zemrės sė saj, ka sheshin Omonia, si epiqedrėn e vet,

ky shesh i madh me hotele, metro, lulishte, lokale dhe me shatėrvanė,

sepse ka njė hije tė rėndė, njė pamje tė zymtė qė mua mė vret.

 

Me dhjetėra e qindra njerėz tė pa fat, rropaten pėr tė kėrkuar punė,

dit pas dite dalin kėtu nė shesh, me shpresėn e madhe se fati do ju buzėqesh,

po i njėjti fat, e njėjta pamje, e njėjta pėrgjigje, i vret ēdo dit e mė shumė,

emigrant nga tė gjitha kombėsitė, qė po i shoh tė brengosur, tė lodhur e pa shpresė...

 

Midis tyre ka edhe shum’ shqiptar, qė dallgėt e jetės  kėtu i kanė pėrplasur,

me intuitėn e mendjes e ndjesinė e shpirtit, se kam tė vėshtir qė ti dalloj,

sepse vėrtet kanė njė ngjashmėri qė nuk di se si ta shpjegoj, dhe pyes si pa dashur,

mos jeni shqiptar or’ mik, se kam mall’ qė fjalėn shqipe edhe kėtu ta dėgjoj...

 

Shqiptar  jam e faleminderit qė mė fole, se kam gjithė ditėn qė s’kam folur shqip,

po ē’e mirė tė solli kėtu, ty  s’mė dukesh se po kėrkon punė, mos ke ardhur pėr vizitė ?

pėr vizitė kam ardhur, po zemra e shpirti sot vėrtet po mė  bėhen  copė e ēik,

kur ju shikoj kaq tė lodhur, kaq tė pėrbuzur e kaq tė vrarė, nė fytyre nė shpirt...!

 

                                                                Feksor  SHKURTI

Athinė, mė 16.5.2009

Adresa: Rr. “M. Tutulani” p.6 ap.14
Tel: +355 4 2245283
Cel: 069 2082386
Tirana, ALBANIA