FJALĖT E ZEMRĖS

VETĖM NJĖ HAP

Home
Fterra jone
Nenave te Fterres
Emigranteve te Fterres
Mos i digjni pyjet
Vajzat e Fterres
Mesuesve te Fterres
Per gazeten Fterra jone
Fjalės Nėnė i qofshim falė
Dashuria dhe zhgenjimi
Jam i dashuruar me poezine
Shtegetimi i dallendyshes
Vajzes time, Enianes
Tu thefte pena
Ore e cast
Pranveres
Une di te pres
Me te njejten dashuri
Si rrezja e diellit
Si nje pikture e bukur
Nuk kam harruar
Ne buze te detit
Shpirti i plagosur
Shqiponja
Laberia ime
Naim o ylber me mgjyra
Me ankth po te pres
VETĖM TI
LOTĖT E TU
HERĖ PAS HERE
DASHURIA NUK BLIHET ME PARA
G Ė N J E S H T A
VARFĖRIA E SHPIRTIT
ZHGĖNJIMI
LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST
DASHURIA SFITOHET ME TENDER
FRYMĖMARRJA JOTE
TIMBRI I ZĖRIT TĖND
Lame Xhama - Mesues i Popullit
VETĖM NJĖ HAP
Kujtimi i serenes se detit
Akropol
Ne sheshin Omonia
Tek liqeni i Maratonomaakut
Emigranteve tane
Zerit tend te bukur MAYA
O' poet t'u thefte pena
Si rrezja e Diellit nė agim

 VETĖM  NJĖ  HAP

 

Vetėm njė hap e ndan

tė  vėrtetėn nga gėnjeshta,

vetėm njė hap e ndan

tė  mirėn nga e keqja.

 

Vetėm njė hap e ndan

bregun nga buzėdeti,

vetėm njė hap e ndan

moralin nga imoraliteti.

 

Vetėm njė hap e ndan

sinqeritetin nga hipokrizia,

vetėm njė hap e ndan

besnikėrinė nga tradhėtia.

 

Vetėm njė hap e ndan

buzėgreminėn nga humnera,

vetėm njė hap e ndan

jetėn nga vdekja.

 

O’njerėz tė mirė, kujdes !

hidhni hapa tė matur nė jet,

nė qoftė se doni tė mbeteni

Njerėz tė Vėrtet.

Adresa: Rr. “M. Tutulani” p.6 ap.14
Tel: +355 4 2245283
Cel: 069 2082386
Tirana, ALBANIA