FJALĖT E ZEMRĖS

Shqiponja

Home
Fterra jone
Nenave te Fterres
Emigranteve te Fterres
Mos i digjni pyjet
Vajzat e Fterres
Mesuesve te Fterres
Per gazeten Fterra jone
Fjalės Nėnė i qofshim falė
Dashuria dhe zhgenjimi
Jam i dashuruar me poezine
Shtegetimi i dallendyshes
Vajzes time, Enianes
Tu thefte pena
Ore e cast
Pranveres
Une di te pres
Me te njejten dashuri
Si rrezja e diellit
Si nje pikture e bukur
Nuk kam harruar
Ne buze te detit
Shpirti i plagosur
Shqiponja
Laberia ime
Naim o ylber me mgjyra
Me ankth po te pres
VETĖM TI
LOTĖT E TU
HERĖ PAS HERE
DASHURIA NUK BLIHET ME PARA
G Ė N J E S H T A
VARFĖRIA E SHPIRTIT
ZHGĖNJIMI
LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST
DASHURIA SFITOHET ME TENDER
FRYMĖMARRJA JOTE
TIMBRI I ZĖRIT TĖND
Lame Xhama - Mesues i Popullit
VETĖM NJĖ HAP
Kujtimi i serenes se detit
Akropol
Ne sheshin Omonia
Tek liqeni i Maratonomaakut
Emigranteve tane
Zerit tend te bukur MAYA
O' poet t'u thefte pena
Si rrezja e Diellit nė agim

SHQIPONJA

 

Nė malet e lartė qė takojnė retė

njė shqiponjė erdhi tė ndėrtojė folenė,

male e lugina dhe lumenj tė gjatė

pyje pa mbarim me drurė tė lartė.

 

Ngado qė kish shkuar, e  ē’i  kish parė syri,

vendi qė kish gjetur, ishte mė i miri,

dhe ja nisi punės tė ndėrtojė folenė,

nė njė xhep tė shkėmbit, pėrmbi njė humnerė.

 

Kjo qė po tregoj, ka ndodhur vėrtetė,

para shume kohėsh, me mijėra vjet,

qysh nga ajo kohė shqiponjat u shtuan,

nė male tė tjerė, foletė ndėrtuan.

 

Nga emri i tyre, ky vend emrin mori,

emrin  Shqipėri vendi trashėgoi,

vend shqiponjash mbeti, ashtu siē ka qenė,

e kemi tė shtrenjtė se e kemi Nėnė.

 

Pėrherė e bukur krenare qėndron,

buzė Adriatikut, buze detit Jon,

nė, brezi i sotėm dhe brezat qė vijnė,

ta mbrojmė e ta duam, Nėnė Shqipėrinė.

Enter supporting content here

Adresa: Rr. “M. Tutulani” p.6 ap.14
Tel: +355 4 2245283
Cel: 069 2082386
Tirana, ALBANIA