FJALĖT E ZEMRĖS

Si rrezja e diellit

Home
Fterra jone
Nenave te Fterres
Emigranteve te Fterres
Mos i digjni pyjet
Vajzat e Fterres
Mesuesve te Fterres
Per gazeten Fterra jone
Fjalės Nėnė i qofshim falė
Dashuria dhe zhgenjimi
Jam i dashuruar me poezine
Shtegetimi i dallendyshes
Vajzes time, Enianes
Tu thefte pena
Ore e cast
Pranveres
Une di te pres
Me te njejten dashuri
Si rrezja e diellit
Si nje pikture e bukur
Nuk kam harruar
Ne buze te detit
Shpirti i plagosur
Shqiponja
Laberia ime
Naim o ylber me mgjyra
Me ankth po te pres
VETĖM TI
LOTĖT E TU
HERĖ PAS HERE
DASHURIA NUK BLIHET ME PARA
G Ė N J E S H T A
VARFĖRIA E SHPIRTIT
ZHGĖNJIMI
LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST
DASHURIA SFITOHET ME TENDER
FRYMĖMARRJA JOTE
TIMBRI I ZĖRIT TĖND
Lame Xhama - Mesues i Popullit
VETĖM NJĖ HAP
Kujtimi i serenes se detit
Akropol
Ne sheshin Omonia
Tek liqeni i Maratonomaakut
Emigranteve tane
Zerit tend te bukur MAYA
O' poet t'u thefte pena
Si rrezja e Diellit nė agim

SI  RREZJA  E  DIELLIT

 

Si rrezja e diellit ne agim,

si drita e hėnės se plote ne mesnatė,

qe tokės i japin drite e shkėlqim

qe qiellin e oqeanin me zjarr i pėrfalka.

 

Me ty  o’rrezja e Diellit jam dashuruar,

ndaj jam njeriu me i lumtur i kėsaj bote,

pa ty, s’di se  si do te kisha jetuar,

te gjalle me mban veē dashuria jote...

 

O’ rrezja e  arte e Diellit tim,

o’drita e bukur qe jetėn ma ndriēon,

ti me ke falur veē lumturi e gėzim,

e pėrjetshme qofte dashuria jone…              

Enter supporting content here

Adresa: Rr. “M. Tutulani” p.6 ap.14
Tel: +355 4 2245283
Cel: 069 2082386
Tirana, ALBANIA