FJALĖT E ZEMRĖS

HERĖ PAS HERE

Home
Fterra jone
Nenave te Fterres
Emigranteve te Fterres
Mos i digjni pyjet
Vajzat e Fterres
Mesuesve te Fterres
Per gazeten Fterra jone
Fjalės Nėnė i qofshim falė
Dashuria dhe zhgenjimi
Jam i dashuruar me poezine
Shtegetimi i dallendyshes
Vajzes time, Enianes
Tu thefte pena
Ore e cast
Pranveres
Une di te pres
Me te njejten dashuri
Si rrezja e diellit
Si nje pikture e bukur
Nuk kam harruar
Ne buze te detit
Shpirti i plagosur
Shqiponja
Laberia ime
Naim o ylber me mgjyra
Me ankth po te pres
VETĖM TI
LOTĖT E TU
HERĖ PAS HERE
DASHURIA NUK BLIHET ME PARA
G Ė N J E S H T A
VARFĖRIA E SHPIRTIT
ZHGĖNJIMI
LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST
DASHURIA SFITOHET ME TENDER
FRYMĖMARRJA JOTE
TIMBRI I ZĖRIT TĖND
Lame Xhama - Mesues i Popullit
VETĖM NJĖ HAP
Kujtimi i serenes se detit
Akropol
Ne sheshin Omonia
Tek liqeni i Maratonomaakut
Emigranteve tane
Zerit tend te bukur MAYA
O' poet t'u thefte pena
Si rrezja e Diellit nė agim

  HERĖ  PAS  HERE

 

Herė pas here flas me veten, bisedoj si me njė shok,

Shpesh herė mbetem i zhgėnjyer, sikur jeta po m’shkon kot,

Nė kėtė jetė e nė kėtė botė, jemi thjesht si mysafir

Erdhėm tė qėndrojmė ca kohė, por lum’ kush mbahet mėnd pėr mirė.

 

Shpesh herė  pyes veten time, ē’bėre sot e ēdo bėsh nesėr

Ē’punė te mira e sa gabime e  ē’farė  mė ka mbetur pa bėrė tjetėr ?

- Sa shumė pak qė kemi bėre, sa shumė pak kemi lexuar,

Fusha e dijes ėshtė e gjerė, sa shumė pak kemi punuar...

 

Kur e kthejmė kokėn pas, kur mendojmė sa vite shkuan,

Themi kemi rrojtur pak, sa pak botėn  e ndryshuam,

Ah’ sikur tė pėrsėritej edhe njė herė jeta  nga fillimi,

Shumė gjėra do t’i bėnim ndryshe…por, mos u lodhni, kot e kini.

 

O’ njerėzit e kėsaj bote, ju  breza qė do t’vini nė  jetė

Jetėn qė ju ka falur Zoti, jetojeni me  dinjitet,

Jeta e njeriut s’pėrsėritet, lindim, jetojmė dhe do t’vdesim

Lum kush lė emrin e mirė, pėr ata qė pas do t’mbesin.

 

As nuk sjellim e as nuk marrim, ndonjė gjė nga kjo jetė,

Lum kush lė kujtim tė mirė, se atė dheu nuk e tret,

Kush punon e bėn tė mira, kush lė emėr e kush bėn vepra,

Emri i tij kurrė nuk humbet, por  do t’jetojė sa tė jetė jeta...!

 

Adresa: Rr. “M. Tutulani” p.6 ap.14
Tel: +355 4 2245283
Cel: 069 2082386
Tirana, ALBANIA