FJALĖT E ZEMRĖS

O' poet t'u thefte pena

Home
Fterra jone
Nenave te Fterres
Emigranteve te Fterres
Mos i digjni pyjet
Vajzat e Fterres
Mesuesve te Fterres
Per gazeten Fterra jone
Fjalės Nėnė i qofshim falė
Dashuria dhe zhgenjimi
Jam i dashuruar me poezine
Shtegetimi i dallendyshes
Vajzes time, Enianes
Tu thefte pena
Ore e cast
Pranveres
Une di te pres
Me te njejten dashuri
Si rrezja e diellit
Si nje pikture e bukur
Nuk kam harruar
Ne buze te detit
Shpirti i plagosur
Shqiponja
Laberia ime
Naim o ylber me mgjyra
Me ankth po te pres
VETĖM TI
LOTĖT E TU
HERĖ PAS HERE
DASHURIA NUK BLIHET ME PARA
G Ė N J E S H T A
VARFĖRIA E SHPIRTIT
ZHGĖNJIMI
LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST
DASHURIA SFITOHET ME TENDER
FRYMĖMARRJA JOTE
TIMBRI I ZĖRIT TĖND
Lame Xhama - Mesues i Popullit
VETĖM NJĖ HAP
Kujtimi i serenes se detit
Akropol
Ne sheshin Omonia
Tek liqeni i Maratonomaakut
Emigranteve tane
Zerit tend te bukur MAYA
O' poet t'u thefte pena
Si rrezja e Diellit nė agim

O’ POET T’U THEFTĖ PENA

 

Si copė dėbore e pa shkelur atje lart nė

shpat tė malit,

manushaqe e porsaēelur moj trėndelina

e majit.

gjithė bukuritė e natyrės Zoti tek  i ka

mbledhur,

mbi  tiparet e fytyrės me pakursim t’i ka

derdhur.

Sytė e bukur rreze drite, buzėt si qershi

tė kuqe,

kush t’i  pa e se mahnite e s’do donte tė ti

puthte,

faqet si ylber mė ngjyra, gusha si gush

e pėllumbit,

tė miat t’i kem tė gjitha, pėrmbi to, mė zėntė

gjumi.

s’dua tė vazhdoj mė tutje, tė shkruaj “gjėra”

tė tjera...

ne qė shkruajmė kemi huqe, o Feksor t’u  theftė 

pena.!

Adresa: Rr. “M. Tutulani” p.6 ap.14
Tel: +355 4 2245283
Cel: 069 2082386
Tirana, ALBANIA