FJALĖT E ZEMRĖS

TIMBRI I ZĖRIT TĖND

Home
Fterra jone
Nenave te Fterres
Emigranteve te Fterres
Mos i digjni pyjet
Vajzat e Fterres
Mesuesve te Fterres
Per gazeten Fterra jone
Fjalės Nėnė i qofshim falė
Dashuria dhe zhgenjimi
Jam i dashuruar me poezine
Shtegetimi i dallendyshes
Vajzes time, Enianes
Tu thefte pena
Ore e cast
Pranveres
Une di te pres
Me te njejten dashuri
Si rrezja e diellit
Si nje pikture e bukur
Nuk kam harruar
Ne buze te detit
Shpirti i plagosur
Shqiponja
Laberia ime
Naim o ylber me mgjyra
Me ankth po te pres
VETĖM TI
LOTĖT E TU
HERĖ PAS HERE
DASHURIA NUK BLIHET ME PARA
G Ė N J E S H T A
VARFĖRIA E SHPIRTIT
ZHGĖNJIMI
LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST
DASHURIA SFITOHET ME TENDER
FRYMĖMARRJA JOTE
TIMBRI I ZĖRIT TĖND
Lame Xhama - Mesues i Popullit
VETĖM NJĖ HAP
Kujtimi i serenes se detit
Akropol
Ne sheshin Omonia
Tek liqeni i Maratonomaakut
Emigranteve tane
Zerit tend te bukur MAYA
O' poet t'u thefte pena
Si rrezja e Diellit nė agim

TIMBRI  I ZĖRIT  TĖND

 

Timbri i zėrit tėnd tė bukur

Qė buron veē mirėsi,

Mė ka bėrė vėrtet tė lumtur

Mė ka falė shumė dashuri.

 

Sa do doja ta dėgjoja

Melodinė e zėrit tėnd,

Asgjė mė shumė s’do dėshiroja

Kjo dėshirė po mė ēmend...

 

Pėshpėrimat muzikore

Me melodi dashurie,

Pranė veshit tė m’i thonje

Poshtė njė peme nėnė hije.

 

Ashtu, tė shtrirė pėrmbi lule,

Pėrmbi bar nė njė lėndinė,

Zemrėn prej gjoksit ma shkule

Tek Ty kam gjet dashurinė.

Adresa: Rr. “M. Tutulani” p.6 ap.14
Tel: +355 4 2245283
Cel: 069 2082386
Tirana, ALBANIA