FJALĖT E ZEMRĖS

Emigranteve te Fterres

Home
Fterra jone
Nenave te Fterres
Emigranteve te Fterres
Mos i digjni pyjet
Vajzat e Fterres
Mesuesve te Fterres
Per gazeten Fterra jone
Fjalės Nėnė i qofshim falė
Dashuria dhe zhgenjimi
Jam i dashuruar me poezine
Shtegetimi i dallendyshes
Vajzes time, Enianes
Tu thefte pena
Ore e cast
Pranveres
Une di te pres
Me te njejten dashuri
Si rrezja e diellit
Si nje pikture e bukur
Nuk kam harruar
Ne buze te detit
Shpirti i plagosur
Shqiponja
Laberia ime
Naim o ylber me mgjyra
Me ankth po te pres
VETĖM TI
LOTĖT E TU
HERĖ PAS HERE
DASHURIA NUK BLIHET ME PARA
G Ė N J E S H T A
VARFĖRIA E SHPIRTIT
ZHGĖNJIMI
LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST
DASHURIA SFITOHET ME TENDER
FRYMĖMARRJA JOTE
TIMBRI I ZĖRIT TĖND
Lame Xhama - Mesues i Popullit
VETĖM NJĖ HAP
Kujtimi i serenes se detit
Akropol
Ne sheshin Omonia
Tek liqeni i Maratonomaakut
Emigranteve tane
Zerit tend te bukur MAYA
O' poet t'u thefte pena
Si rrezja e Diellit nė agim

volatilli_19.gif
Kudo ku jeni, kudo ku shkoni, Fterren mos e harroni

EMIGRANTĖVE TĖ FTERRĖS

 

Fterra ime e dashur, tė shoh tė mėrzitur

pse ke varur kokėn, si lulja e fishkur?

Moj lulja e bukur, nė rrėzė tė malit,

thuajmė njė fjalė, hapja zemrėn djalit.

 

“- Mė kanė ikur djemtė, kanė shkuar larg,

nė dhera tė huaj, janė emigrantė,

ikėn djemtė e vajzat, punojnė nėpėr botė,

se unė jam e varfėr e nuk i mbaj dot.

 

Si erdhi kjo kohė, se mendoja dot,

Kam mbetur e shkretė, si njė vend pa zot

mė ka ikur rinia, mė ka lėnė tė shkretė

dhe kam mbetur vetėm mė fėmijė e pleq.

 

Kėtu kanė lėnė nėnat, baballarėt,

njerėzit mė tė dashur, gjithė bashkėfshatarėt.

Si lodh vetėm puna, po i djeg dhe malli,

si ata  dhe neve u ndamė pėr sė gjalli.

 

Dhe ikėn si mundėn, me tokė e me det,

Paska qenė i rėndė i shkreti kurbet,

plagė qė s’shėrohet do mbetet pėr jetė

pėr juve qė ikėt e dot nuk u kthetė!

 

Valterin e Mirtes e pėrpiu deti,

as gjallė e as vdekur, s’u mor vesh i shkreti.

Peniku i Dullos iku aq i ri!

Me Osmėn e Ruke, vdiqėn nė Greqi.”

 

Shkuan djemtė e Fterrės, pėr jetė mė tė mirė,

pėr bukėn e gojės, pėr tė rrit fėmijėt,

kudo ku kane vajtur e kanė punuar

veten edhe fshatin e kane nderuar.

 

Sado larg tė vini, kudo qė tė shkoni,

me mendje, me zemėr, nė Fterrė jetoni.

Do ktheheni prapė, se ju dogji malli,

se s’duron dot nėna tė ndahet nga djali.

 

Nė Fterrė kemi rrėnjėt, atje kemi lindė,

atje njohėm veten, atje jemi rritė,

atje kemi njerėzit, prindėr, far e fis,

kemi shumė kujtime, gurėt e shtėpisė.

 

- O fteriotė tė dashur, ngado qė tė shkoni,

ku t’iu ēojė fati, kudo qė jetoni

ujin e Ixorit kurrė mos e harroni!

Fterrėn tonė tė shtrenjtė, si Nėnėn ta doni!

Enter supporting content here

Adresa: Rr. “M. Tutulani” p.6 ap.14
Tel: +355 4 2245283
Cel: 069 2082386
Tirana, ALBANIA