FJALĖT E ZEMRĖS

Mos i digjni pyjet

Home
Fterra jone
Nenave te Fterres
Emigranteve te Fterres
Mos i digjni pyjet
Vajzat e Fterres
Mesuesve te Fterres
Per gazeten Fterra jone
Fjalės Nėnė i qofshim falė
Dashuria dhe zhgenjimi
Jam i dashuruar me poezine
Shtegetimi i dallendyshes
Vajzes time, Enianes
Tu thefte pena
Ore e cast
Pranveres
Une di te pres
Me te njejten dashuri
Si rrezja e diellit
Si nje pikture e bukur
Nuk kam harruar
Ne buze te detit
Shpirti i plagosur
Shqiponja
Laberia ime
Naim o ylber me mgjyra
Me ankth po te pres
VETĖM TI
LOTĖT E TU
HERĖ PAS HERE
DASHURIA NUK BLIHET ME PARA
G Ė N J E S H T A
VARFĖRIA E SHPIRTIT
ZHGĖNJIMI
LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST
DASHURIA SFITOHET ME TENDER
FRYMĖMARRJA JOTE
TIMBRI I ZĖRIT TĖND
Lame Xhama - Mesues i Popullit
VETĖM NJĖ HAP
Kujtimi i serenes se detit
Akropol
Ne sheshin Omonia
Tek liqeni i Maratonomaakut
Emigranteve tane
Zerit tend te bukur MAYA
O' poet t'u thefte pena
Si rrezja e Diellit nė agim

shkembi.jpg
Shkembi i Kuq

MOS I DIGJNI PYJET E FTERRĖS

 

Qė nga lumi gjer tek malet, veshur plot me gjelbėrim,

Ara, kodra dhe kullota, bukuri e fshatit tim.

Kėtė natyrė kaq tė bukur, qė vetė Zoti na ka falė

Ta ruajmė e mos ta prishim, se ajo na mban tė gjallė.

 

Ju njerėzit e mirė tė fshatit, qė nė Fterrėn tonė jetoni,

Pyjet e bukur dhe malet  mos i digjni t’i shkretoni,

Mos ua prishni bukurinė, qė i ka falur natyra,

Mos digjni, mos shkatėrroni, po bėni punė tė mira.

 

Zjarri sjell shumė tė kėqija, ai djeg e pėrvėlon,

Ai than lulet dhe barin dhe tokėn e shkatėrron,

Ai tremb kafshėt dhe shpendėt dhe nga pylli i largon,

Ai than tokėn dhe gurėt dhe burimet i shteron.

 

Edhe zogjtė, kafshėt e bletėt, pa pyjet s’mund tė jetojnė,

Atje ushqehen dhe shtohen dhe natyrėn zbukurojnė.

Pa mish, bulmet e mjaltė, nė Fterrė s’mund tė jetojmė,

Ndaj tė mos i djegim pyjet, por t’i ruajmė e t’i shtojmė.

 

Se shkurret, pemėt dhe pyjet, e mbajnė dhe ruajnė tokėn,

Nuk e lėnė qė tė dėmtohet, tė rrėshqas, tė varfėrohet.

Pa tokė, pyje e kullota, si do shtohet bagėtia,

Pa bulmet, fruta e ngrohje, nuk mund tė rritet fėmija.

 

Prandaj, o njerėz tė mirė, hiqni dorė nga pėrcėllimat,

Qė djegin e shkatėrrojnė e nuk na sjellin tė mira,

Se po vazhduam kėshtu,qė ta “djegim” Fterrėn tonė

dhe Zoti do zėmėrohet, dhe burimet do shterojnė.

Enter supporting content here

Adresa: Rr. “M. Tutulani” p.6 ap.14
Tel: +355 4 2245283
Cel: 069 2082386
Tirana, ALBANIA