FJALĖT E ZEMRĖS

Fjalės Nėnė i qofshim falė

Home
Fterra jone
Nenave te Fterres
Emigranteve te Fterres
Mos i digjni pyjet
Vajzat e Fterres
Mesuesve te Fterres
Per gazeten Fterra jone
Fjalės Nėnė i qofshim falė
Dashuria dhe zhgenjimi
Jam i dashuruar me poezine
Shtegetimi i dallendyshes
Vajzes time, Enianes
Tu thefte pena
Ore e cast
Pranveres
Une di te pres
Me te njejten dashuri
Si rrezja e diellit
Si nje pikture e bukur
Nuk kam harruar
Ne buze te detit
Shpirti i plagosur
Shqiponja
Laberia ime
Naim o ylber me mgjyra
Me ankth po te pres
VETĖM TI
LOTĖT E TU
HERĖ PAS HERE
DASHURIA NUK BLIHET ME PARA
G Ė N J E S H T A
VARFĖRIA E SHPIRTIT
ZHGĖNJIMI
LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST
DASHURIA SFITOHET ME TENDER
FRYMĖMARRJA JOTE
TIMBRI I ZĖRIT TĖND
Lame Xhama - Mesues i Popullit
VETĖM NJĖ HAP
Kujtimi i serenes se detit
Akropol
Ne sheshin Omonia
Tek liqeni i Maratonomaakut
Emigranteve tane
Zerit tend te bukur MAYA
O' poet t'u thefte pena
Si rrezja e Diellit nė agim

feksor003.jpg
Lirua dhe Feksori

FJALĖS  NĖNĖ  I  QOFSHIM  FALĖ

 

Yll i bukur lart nė qiell ēdo mbrėmje kur tė vėshtroj,

Tė dalloj mes mijėra yjesh, e zgjas dorėn tė tė takoj,

Ėshtė e kotė, ėshtė e pamundur, ndaj mė zili tė shikoj

Por unė prapė ndjehem i lumtur, kur me ty nis  e ” bisedoj”.

 

Kush ta jep atė shkėlqim,atė drite tė argjendtė

Nga mbrėmja gjer nė agim, kush e ndriēon trupin tėnd ?

- Dritėn ma jep nėna ime, ajo qė emrin e ka Hėnė,

mė jep jetė e rrezatime, prandaj unė e quaj Nene.

 

Pa mė thuaj o’ yll im, si ėshtė sonte nėna ime,

Atje e kam shpirtin tim, ditė e natė gjer nė agime,

Fjala nėnė ka peshė tė madhe, ajo mbulon botėn mbarė,

Gjithė qiejt dhe oqeanet, fjalės Nėnė, i qofshim falė.

 

Kam shumė mall e dashuri, si gjithkush pėr nėnėn e vet

Para saj ndjehem fėmijė,  sepse Ajo, mė solli nė jetė,

Prandaj dua ta  kem pranė, ta puth e ta pėrqafoj,

Por ajo s’mė vjen nė Tirane, qė mė mua tė jetoj.

 

T’i shėrbej mė dorėn time, t’i puth duart e ta pushtoj

T’i prek faqet, t’i prek thinjat,e zėrin e saj tė dėgjoj,

O nėna ime e dashur, tė kam  mė tė madhen dashuri,

Ē’fat tė keq qė paskam patur,qė jetoj kaq larg nga Ty …!

 

Enter supporting content here

Adresa: Rr. “M. Tutulani” p.6 ap.14
Tel: +355 4 2245283
Cel: 069 2082386
Tirana, ALBANIA