FJALĖT E ZEMRĖS

Tek liqeni i Maratonomaakut

Home
Fterra jone
Nenave te Fterres
Emigranteve te Fterres
Mos i digjni pyjet
Vajzat e Fterres
Mesuesve te Fterres
Per gazeten Fterra jone
Fjalės Nėnė i qofshim falė
Dashuria dhe zhgenjimi
Jam i dashuruar me poezine
Shtegetimi i dallendyshes
Vajzes time, Enianes
Tu thefte pena
Ore e cast
Pranveres
Une di te pres
Me te njejten dashuri
Si rrezja e diellit
Si nje pikture e bukur
Nuk kam harruar
Ne buze te detit
Shpirti i plagosur
Shqiponja
Laberia ime
Naim o ylber me mgjyra
Me ankth po te pres
VETĖM TI
LOTĖT E TU
HERĖ PAS HERE
DASHURIA NUK BLIHET ME PARA
G Ė N J E S H T A
VARFĖRIA E SHPIRTIT
ZHGĖNJIMI
LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST
DASHURIA SFITOHET ME TENDER
FRYMĖMARRJA JOTE
TIMBRI I ZĖRIT TĖND
Lame Xhama - Mesues i Popullit
VETĖM NJĖ HAP
Kujtimi i serenes se detit
Akropol
Ne sheshin Omonia
Tek liqeni i Maratonomaakut
Emigranteve tane
Zerit tend te bukur MAYA
O' poet t'u thefte pena
Si rrezja e Diellit nė agim

     TEK  LIQENI  I  MARATONOMAKUT

 

E kush nuk e ka lexuar dhe nuk e njeh historinė e tragjedinė e maratonomakut,

veprėn sublime tė lajmėtarit tė fitores historike mbi Athinė,

vrapuesit qė rendi mes pyjeve, erės, baltės, pluhurit e gjakut,

Atij, qė vrapoi dyzet e dy kilometra e ra e vdiq  pasi tha: e fituam lirinė.

 

Sot kam ardhur kėtu, ku u zhvillua beteja legjendare nga ku ti u  nise,

po nė vend tė fushbetejės e tė lapidarėve, gjeta njė liqen tė bukur e shumė tė madh,

erdha me dėshirėn e mirė pėr tė takuar, pėr tė tė parė se sa i bukur ishe,

po qėnka e pamundur, kėtu gjeta vetėm liqenin qė mban emrin tėnd o’ maratonomak...!

 

                   Falėnderoj  Ledi Maēin qė ma krijoi kėtė mundėsi.

 

Athine, me 17.5.2009.

Adresa: Rr. “M. Tutulani” p.6 ap.14
Tel: +355 4 2245283
Cel: 069 2082386
Tirana, ALBANIA