FJALĖT E ZEMRĖS

Lame Xhama - Mesues i Popullit

Home
Fterra jone
Nenave te Fterres
Emigranteve te Fterres
Mos i digjni pyjet
Vajzat e Fterres
Mesuesve te Fterres
Per gazeten Fterra jone
Fjalės Nėnė i qofshim falė
Dashuria dhe zhgenjimi
Jam i dashuruar me poezine
Shtegetimi i dallendyshes
Vajzes time, Enianes
Tu thefte pena
Ore e cast
Pranveres
Une di te pres
Me te njejten dashuri
Si rrezja e diellit
Si nje pikture e bukur
Nuk kam harruar
Ne buze te detit
Shpirti i plagosur
Shqiponja
Laberia ime
Naim o ylber me mgjyra
Me ankth po te pres
VETĖM TI
LOTĖT E TU
HERĖ PAS HERE
DASHURIA NUK BLIHET ME PARA
G Ė N J E S H T A
VARFĖRIA E SHPIRTIT
ZHGĖNJIMI
LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST
DASHURIA SFITOHET ME TENDER
FRYMĖMARRJA JOTE
TIMBRI I ZĖRIT TĖND
Lame Xhama - Mesues i Popullit
VETĖM NJĖ HAP
Kujtimi i serenes se detit
Akropol
Ne sheshin Omonia
Tek liqeni i Maratonomaakut
Emigranteve tane
Zerit tend te bukur MAYA
O' poet t'u thefte pena
Si rrezja e Diellit nė agim

SI NJĖ KALORĖS FISNIK  BETEJASH 

   (Kushtuar Mėsuesit tė Popullit Lame Xhama)

Si njė kalorės fisnik  betejash e si  trim luftove

Por jo me harqe e shpata tė kohėrave primitive,

Me mendjen e penėn tėnde  betejat ti  i fitove

Nė ato vite tė vėshtira , nė ato vite lufte e stuhie.

 

Ende pa u rritur mirė dhe akoma pa u  burrėruar

Fati  i keq, me vėshtirėsitė e jetės e tė kohės tė ndeshi,

Por etja pėr liri, pėr dije, pėr tė punuar e pėr tė mėsuar

Asnjėherė nė mendjen e nė zemrėn tėnde nuk reshti.

 

Edhe pse ishe akoma fėmijė e si hyzmeqar ti punoje

Nė shpirt e nė mėndje kishe vetėm njė qėllim,

Shkollėn e arsimimnin me ēdo kusht doje ti vazhdoje

Se lirinė dhe shkollimin i shikoje si tė vetmin shpėtim.

 

Pasi mbarove shkollėn Normale e mėsues u emėrove

Fillove profesionin e nderuar qė aq shumė e deshe,

Me ndėrgjegje tė lartė e pėrkushtim kudo punove

Nxėnės, prindėr e kolegė i bėre miq, i bėre pėr vete.

 

Vitet e luftės, ishin  vite tė rėnda e shumė tė vėshtira

Por kalorėsi  legjendar nuk e ndalte dot mė revanin,

Se Atdheu kėrkonte pavarėsinė e lirinė e ditė mė tė mira

Ndaj ti ja kushtove punėn dhe jetėn tėnde, lirisė sė vatanit.

 

Me mish e me shpirt ju pėrkushtove luftės pėr liri

Sė bashku me bij[tė e bijat mė tė mira tė Kurveleshit,

Punove e luftove me guximin djaloshar  e me aq trimėri

Kalorėsi ynė i dijes dhe luftės, qė s’ju trembe rrebeshit.

 

Gjithė jetėn tėnde shkollės dhe arsimit ja kushtove

Me dhjetėra janė brezat qė kanė dalė nga dora jote,

O’ mėsuesi  i thjeshtė, qė me aq pėrkushtim punove

Nxėnėsit e tu  tė kujtojnė me respekt, pėr vite e mote.

 

Lufta e puna juaj, janė  vlerėsuar maksimalisht

“Mėsues i popullit”, ky titull i lart nderi e krenarie,

Kalorėsi  fisnik i dijes,  jeton  e do nderohet pėrjetėsisht

Ky bir i nėnė Fterrės , qė  meritoi e mori  vlera pavdekėsie.

 

Nderim e respekt pėr  jetėn dhe pėr veprėn tuaj

Pėr emrin  dhe nderin qė i fale Fterrės tonė,

Emri  Lame Xhama  do mbetet pėrjetėsisht i  paharruar

Fterra dhe fteriotėt e tu, kurrė  s’do t’ju harrojnė.

 

                                                                             Feksor SHKURTI

        Tiranė, mė 21.03.2009

 

       Shėnim ;  Kėto vargje i shkruan pasi pėrfundova sė lexuari  librin e mrekullueshėm  ”Lame Xhama Mėsues i Popullit”. Faleminderit  tė dashur Bardhyl e Agron qė nxorėt nė dritė  jetėn dhe kujtimet e babait tuaj tė nderuar, qė na dhatė  mundėsinė qė tė njihemi me jetėn dhe veprimtarinė e kėtij fterioti me pėrmasa e vlera vėrtet tė mėdha e  pėr t’u admiruar e respektuar edhe nga brezat e ardhshėm.

                                                                                                 A u t o r i

Adresa: Rr. “M. Tutulani” p.6 ap.14
Tel: +355 4 2245283
Cel: 069 2082386
Tirana, ALBANIA