FJALĖT E ZEMRĖS

Per gazeten Fterra jone

Home
Fterra jone
Nenave te Fterres
Emigranteve te Fterres
Mos i digjni pyjet
Vajzat e Fterres
Mesuesve te Fterres
Per gazeten Fterra jone
Fjalės Nėnė i qofshim falė
Dashuria dhe zhgenjimi
Jam i dashuruar me poezine
Shtegetimi i dallendyshes
Vajzes time, Enianes
Tu thefte pena
Ore e cast
Pranveres
Une di te pres
Me te njejten dashuri
Si rrezja e diellit
Si nje pikture e bukur
Nuk kam harruar
Ne buze te detit
Shpirti i plagosur
Shqiponja
Laberia ime
Naim o ylber me mgjyra
Me ankth po te pres
VETĖM TI
LOTĖT E TU
HERĖ PAS HERE
DASHURIA NUK BLIHET ME PARA
G Ė N J E S H T A
VARFĖRIA E SHPIRTIT
ZHGĖNJIMI
LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST
DASHURIA SFITOHET ME TENDER
FRYMĖMARRJA JOTE
TIMBRI I ZĖRIT TĖND
Lame Xhama - Mesues i Popullit
VETĖM NJĖ HAP
Kujtimi i serenes se detit
Akropol
Ne sheshin Omonia
Tek liqeni i Maratonomaakut
Emigranteve tane
Zerit tend te bukur MAYA
O' poet t'u thefte pena
Si rrezja e Diellit nė agim

gazeta.jpg

SI DALLĖNDYSHET E PARA

 

Si dallėndyshet e para, qė mėsojnė fluturimin,

Erdhi gazeta "Fterra jonė",  ato dite te bukura prilli,

Pesė vjet kanė kaluar, qysh kur doli numri i parė

Sa shumė ka fluturuar, kudo ku fteriotėt janė.

 

Me krahėt e saj tė bukur, fluturon mbi fushė e male,

Anė e mbanė Atdheut tonė, edhe mbi dete e oqeane,

I bie botės, tej e mbanė, me krahėt e saj tė shpejtė,

Dhe na e sjell Fterrėn pranė, tani edhe ne internet.

 

Mbi krahėt dhe faqe e tua, shumė ėshtė shkrojtur e do shkruhet

Nga bijat dhe bijtė e tu, Fterra e dashur me ta mburret,

Nga zemra sot i urojmė, botuesit e tu tė zgjuar,

Bijtė e denjė tė fshatit tonė, tė thjeshtė e tė respektuar.

 

Moj gazetė, moj dallėndyshe, qoftė e gjatė rruga jote,

Ti je bėrė kaq e dashur, pėr ēdo fteriot dhe fteriote,

Je dallėndyshja e parė qė erdhe nė krahinėn tonė,

Pas teje Borshi, Kuēi, Golemi, jetė tė gjatė ju urojmė.

Enter supporting content here

Adresa: Rr. “M. Tutulani” p.6 ap.14
Tel: +355 4 2245283
Cel: 069 2082386
Tirana, ALBANIA