FJALĖT E ZEMRĖS

Dashuria dhe zhgenjimi

Home
Fterra jone
Nenave te Fterres
Emigranteve te Fterres
Mos i digjni pyjet
Vajzat e Fterres
Mesuesve te Fterres
Per gazeten Fterra jone
Fjalės Nėnė i qofshim falė
Dashuria dhe zhgenjimi
Jam i dashuruar me poezine
Shtegetimi i dallendyshes
Vajzes time, Enianes
Tu thefte pena
Ore e cast
Pranveres
Une di te pres
Me te njejten dashuri
Si rrezja e diellit
Si nje pikture e bukur
Nuk kam harruar
Ne buze te detit
Shpirti i plagosur
Shqiponja
Laberia ime
Naim o ylber me mgjyra
Me ankth po te pres
VETĖM TI
LOTĖT E TU
HERĖ PAS HERE
DASHURIA NUK BLIHET ME PARA
G Ė N J E S H T A
VARFĖRIA E SHPIRTIT
ZHGĖNJIMI
LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST
DASHURIA SFITOHET ME TENDER
FRYMĖMARRJA JOTE
TIMBRI I ZĖRIT TĖND
Lame Xhama - Mesues i Popullit
VETĖM NJĖ HAP
Kujtimi i serenes se detit
Akropol
Ne sheshin Omonia
Tek liqeni i Maratonomaakut
Emigranteve tane
Zerit tend te bukur MAYA
O' poet t'u thefte pena
Si rrezja e Diellit nė agim

amore_16.gif

DASHURIA DHE ZHGĖNJIMI

 

Kur njeriu  bie vėrtet  nė dashuri

Provon ndjenja qė s’pėrshkruhen mė fjalė,

E gjithė bota pėr njė moment, bėhet e tij

“Pushton” tokėn, qiellin dhe detet mė valė.

 

 

 Kur njeriu ėshtė vėrtet i dashuruar

 Ndjenjat mė tė bukura ai pėrjeton,

 I duket sikur njė jetė tė re ka rifilluar

 Kjo ndjesi magjike pafundėsisht e lumturon.

 

Po ku ta dijė njeriu i shkretė

Se kjo lumturi shumė gjatė s’vazhdon,

Se pas verės sė bukur e aq tė nxehtė

Stina e “dimrit”    tė ftohtė po afron.

 

Ah! Sa shpejt qė kalon pranvera,

Po vallė, ku shkon gjithė ajo dashuri ?

Sa pak ditė tė lumtura provojmė nga jeta

Sa shumė zhgėnjehet i shkreti njeri !

 

Enter supporting content here

Adresa: Rr. “M. Tutulani” p.6 ap.14
Tel: +355 4 2245283
Cel: 069 2082386
Tirana, ALBANIA