FJALĖT E ZEMRĖS

Kujtimi i serenes se detit

Home
Fterra jone
Nenave te Fterres
Emigranteve te Fterres
Mos i digjni pyjet
Vajzat e Fterres
Mesuesve te Fterres
Per gazeten Fterra jone
Fjalės Nėnė i qofshim falė
Dashuria dhe zhgenjimi
Jam i dashuruar me poezine
Shtegetimi i dallendyshes
Vajzes time, Enianes
Tu thefte pena
Ore e cast
Pranveres
Une di te pres
Me te njejten dashuri
Si rrezja e diellit
Si nje pikture e bukur
Nuk kam harruar
Ne buze te detit
Shpirti i plagosur
Shqiponja
Laberia ime
Naim o ylber me mgjyra
Me ankth po te pres
VETĖM TI
LOTĖT E TU
HERĖ PAS HERE
DASHURIA NUK BLIHET ME PARA
G Ė N J E S H T A
VARFĖRIA E SHPIRTIT
ZHGĖNJIMI
LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST
DASHURIA SFITOHET ME TENDER
FRYMĖMARRJA JOTE
TIMBRI I ZĖRIT TĖND
Lame Xhama - Mesues i Popullit
VETĖM NJĖ HAP
Kujtimi i serenes se detit
Akropol
Ne sheshin Omonia
Tek liqeni i Maratonomaakut
Emigranteve tane
Zerit tend te bukur MAYA
O' poet t'u thefte pena
Si rrezja e Diellit nė agim

Kujtimi  i   SERENĖs   se  detit

 

Det  o  det,  pa fund pa anė

bashkė dua tė bisedojmė,

ndaj kam ardhur  kėtu pranė

prandaj tė lutem, dėgjomė.

 

Se edhe deti i shpirtit tim

sonte ndjehet i trazuar,

dallgėt  mė vijnė si me tėrbim

nga njė kujtim i mėrguar…

 

Bashkė me shpirtin edhe zemra

lundrojnė mbi valėt e tua,

mbi oqeane dhe dete

e buzė bregut mė lan’ mua.

 

Shkuan larg u arratisėn

duke kėrkuar Serenėn !

s’mė vjen keq qė mė braktisėn

sepse zemra kėrkon zemrėn.

 

Ah’ sikur vėrtet  t’a gjenin

e  t’ma sillnin kėtu pranė,

do t’a pija tė gjithė detin

do t’a thaja oqeanė

 

T’a shuaja gjith’ kėtė  mallė…!

Adresa: Rr. “M. Tutulani” p.6 ap.14
Tel: +355 4 2245283
Cel: 069 2082386
Tirana, ALBANIA