FJALĖT E ZEMRĖS

Mesuesve te Fterres

Home
Fterra jone
Nenave te Fterres
Emigranteve te Fterres
Mos i digjni pyjet
Vajzat e Fterres
Mesuesve te Fterres
Per gazeten Fterra jone
Fjalės Nėnė i qofshim falė
Dashuria dhe zhgenjimi
Jam i dashuruar me poezine
Shtegetimi i dallendyshes
Vajzes time, Enianes
Tu thefte pena
Ore e cast
Pranveres
Une di te pres
Me te njejten dashuri
Si rrezja e diellit
Si nje pikture e bukur
Nuk kam harruar
Ne buze te detit
Shpirti i plagosur
Shqiponja
Laberia ime
Naim o ylber me mgjyra
Me ankth po te pres
VETĖM TI
LOTĖT E TU
HERĖ PAS HERE
DASHURIA NUK BLIHET ME PARA
G Ė N J E S H T A
VARFĖRIA E SHPIRTIT
ZHGĖNJIMI
LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST
DASHURIA SFITOHET ME TENDER
FRYMĖMARRJA JOTE
TIMBRI I ZĖRIT TĖND
Lame Xhama - Mesues i Popullit
VETĖM NJĖ HAP
Kujtimi i serenes se detit
Akropol
Ne sheshin Omonia
Tek liqeni i Maratonomaakut
Emigranteve tane
Zerit tend te bukur MAYA
O' poet t'u thefte pena
Si rrezja e Diellit nė agim

neim.jpg
Neim Zani, mesuesi yne

mesuesitpopullit.jpg
Mesuesit e Popullit Lame Xhama e Xhevdet Kofina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MĖSUESVE  FTERIOTĖ

 

Ju mėsues te nderuar, qe pėrhapni diturinė,

Ju qe neve na mėsuat, me durim e me dėshire,

Brez pas brezi do jetoni e kurrė s'do ju harrojmė,

Me respekt e dashuri, nxėnėsit tuaj ju kujtojnė.

 

Po si valle te harrojmė,mėsuesit tanė te pare,

Qe na mėsuan te shkruajmė, edhe penėn si ta mbajmė?

Edhe sot, pas kaq vjetėsh,na duket sikur dėgjojmė,

Kėshillat dhe zėrin tuaj, kur shkruam te paren shkronje.

 

Si rrezja e dritės kur del,qe errėsirėn largon,

Si uji qe rrjedh n'Ixuar e qe kurrė nuk shteron,

Ashtu ka qene e mbetet puna dhe vepra juaj,

O mėsuesit tanė te dashur, te thjeshte e te respektuar.

 

Qofshi per jete te nderuar, mėsuesit e fshatit tim,

Juve qe u kemi gjalle dhe ata qe rrojnė ne kujtim,

Nuk mund t'ju pėrmend me emra,sepse ėshtė njė liste e gjate,

Po t'ju rreshtoja ne vargje, ju bėheni njė armate…

 

Ne kurrė s'do t'ju harrojmė, sado kohe qe te kaloje,

Dhe pse vitet ikin tutje, me Ju me shume na afrojnė,

Na mėsuat dhe edukuat  me dashuri prindėrore,

Puna dhe vepra juaj janė  vėrtet si pėrmendore.

 

Si pėrmendore e bukur, e larte sa malet e Fterrės,

Ngritur me libra , fletore, me djerse, me bojėn e penės,

Me germa t' arta janė shkruar emrat tuaj te nderuar,

O mėsuesit fteriote, o pishtarė te pashuar !

Enter supporting content here

Adresa: Rr. “M. Tutulani” p.6 ap.14
Tel: +355 4 2245283
Cel: 069 2082386
Tirana, ALBANIA