FJALĖT E ZEMRĖS

Akropol

Home
Fterra jone
Nenave te Fterres
Emigranteve te Fterres
Mos i digjni pyjet
Vajzat e Fterres
Mesuesve te Fterres
Per gazeten Fterra jone
Fjalės Nėnė i qofshim falė
Dashuria dhe zhgenjimi
Jam i dashuruar me poezine
Shtegetimi i dallendyshes
Vajzes time, Enianes
Tu thefte pena
Ore e cast
Pranveres
Une di te pres
Me te njejten dashuri
Si rrezja e diellit
Si nje pikture e bukur
Nuk kam harruar
Ne buze te detit
Shpirti i plagosur
Shqiponja
Laberia ime
Naim o ylber me mgjyra
Me ankth po te pres
VETĖM TI
LOTĖT E TU
HERĖ PAS HERE
DASHURIA NUK BLIHET ME PARA
G Ė N J E S H T A
VARFĖRIA E SHPIRTIT
ZHGĖNJIMI
LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST
DASHURIA SFITOHET ME TENDER
FRYMĖMARRJA JOTE
TIMBRI I ZĖRIT TĖND
Lame Xhama - Mesues i Popullit
VETĖM NJĖ HAP
Kujtimi i serenes se detit
Akropol
Ne sheshin Omonia
Tek liqeni i Maratonomaakut
Emigranteve tane
Zerit tend te bukur MAYA
O' poet t'u thefte pena
Si rrezja e Diellit nė agim

A K R O P O L

 

Akropol  o’ vend madhėshtor, i bukur e kaq i lashtė,

i lasht, sa lashtėsia qė njeh historia e vet Greqisė,

kėshtjellė gjigande mbi kėtė vend si tribunė e  lartė,

nė mes tė Athinės, Ti je simboli i krenarisė dhe madhėshtisė.

 

Po shkel mbi rrugėt, shkėbinjtė e objektet e tua,

mure, ndėrtesa e vepra kaq madhėshtore janė ndėrtuar,

nė ēdo hap qė hedh e kudo shkel, jam duke menduar,

pėr qindrat e mijėrat e njerėzve qė kėtu e pėr ty kanė punuar.

 

Bot e pafundme historish e betejash tė gladiatorėve fatkeq,

arenė e dyluftimeve tė pėrgjakshme e aq makabre,

brohoritje e zbavitjet shtazarake tė mbretėrve e prijsave nė pushtet,

koka tė prera e kufoma tė pėrgjakura tė skllevėrve tė vrarė...!

 

Oh ē’farė skene e ēfarė shkallėsh ka amfiteatri jot kaq madhėshtor,

sa drama e tragjedi qė nga koha e Homerit kėtu janė shfaqur,

ku janė tani aktorėt e spektatorėt, pse s’mundim qė ti shikojmė,

largohem pa dėshirė, por mjaft i befasuar dhe shumė i kėnaqur.

 

Largohem me shpresėn qė tė rikthehem prapė kėtu, tek ti Akropol,

nuk e di se kur, se si, e ndoshta edhe asnjėherė s’do vij dot,

por tani qė tė pashė e ndjej veten tė kėnaqur e shumė tė ngopur,

vėrtet qė se ditkemi se sa e madhe dhe sa pak kemi parė nga kjo Bot.

 

Athinė, me 15.5.2009.

Adresa: Rr. “M. Tutulani” p.6 ap.14
Tel: +355 4 2245283
Cel: 069 2082386
Tirana, ALBANIA