FJALĖT E ZEMRĖS

Vajzes time, Enianes

Home
Fterra jone
Nenave te Fterres
Emigranteve te Fterres
Mos i digjni pyjet
Vajzat e Fterres
Mesuesve te Fterres
Per gazeten Fterra jone
Fjalės Nėnė i qofshim falė
Dashuria dhe zhgenjimi
Jam i dashuruar me poezine
Shtegetimi i dallendyshes
Vajzes time, Enianes
Tu thefte pena
Ore e cast
Pranveres
Une di te pres
Me te njejten dashuri
Si rrezja e diellit
Si nje pikture e bukur
Nuk kam harruar
Ne buze te detit
Shpirti i plagosur
Shqiponja
Laberia ime
Naim o ylber me mgjyra
Me ankth po te pres
VETĖM TI
LOTĖT E TU
HERĖ PAS HERE
DASHURIA NUK BLIHET ME PARA
G Ė N J E S H T A
VARFĖRIA E SHPIRTIT
ZHGĖNJIMI
LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST
DASHURIA SFITOHET ME TENDER
FRYMĖMARRJA JOTE
TIMBRI I ZĖRIT TĖND
Lame Xhama - Mesues i Popullit
VETĖM NJĖ HAP
Kujtimi i serenes se detit
Akropol
Ne sheshin Omonia
Tek liqeni i Maratonomaakut
Emigranteve tane
Zerit tend te bukur MAYA
O' poet t'u thefte pena
Si rrezja e Diellit nė agim

enianafeksori3.gif

VAJZĖS TIME  ENIANĖS

 

Fėmijėt janė fryti i dashurisė njerėzore

Gėzimi i jetės e vazhdimi i saj,

Vajzat kanė mė shumė dashuri shpirtėrore

Kėtė e besojnė ata qė kanė lindur  vajzė.

 

Kur vajzat janė tė vogla, janė ledhatare

tė urta tė mira e plot pėrkėdheli,

Kur rriten  e bėhen  tė urta e tė mbara

Ato tė falin veē  gėzime  e shume dashuri.

 

Kėshtu mė ka ndodhur edhe mua nė jetė

me vajzėn time qė quhet Eniana,

I falem Zotit, pėr vajzėn e shtrenjtė

Shėndet dhe fat, i uroj nga Tirana.

 

Ti fluturove dhe ike nga shtėpia

Si njė zog i bukur qė shkon nė shtegtime,

Ti nuk ike, se tė pėlqente Italia

Por ike pėr tė vazhduar studimet.

 

Atje nė Rimini ku jeton e studion

Atje jemi dhe ne, me mėndje e mė shpirt,

Por mallin e dashurinė zemra i duron

me ty e dashur Eni, jemi natė e dit.

 

O vajza ime e shtrenjtė dhe e dashur,,

O jet, o mall, o shpirt i shpirtit tim,

Kurrė ndonjėherė mė shume s’tė kam dashur

Se sa tani qė tė kam larg, nė mėrgim.

 

Enter supporting content here

Adresa: Rr. “M. Tutulani” p.6 ap.14
Tel: +355 4 2245283
Cel: 069 2082386
Tirana, ALBANIA