FJALĖT E ZEMRĖS

Shtegetimi i dallendyshes

Home
Fterra jone
Nenave te Fterres
Emigranteve te Fterres
Mos i digjni pyjet
Vajzat e Fterres
Mesuesve te Fterres
Per gazeten Fterra jone
Fjalės Nėnė i qofshim falė
Dashuria dhe zhgenjimi
Jam i dashuruar me poezine
Shtegetimi i dallendyshes
Vajzes time, Enianes
Tu thefte pena
Ore e cast
Pranveres
Une di te pres
Me te njejten dashuri
Si rrezja e diellit
Si nje pikture e bukur
Nuk kam harruar
Ne buze te detit
Shpirti i plagosur
Shqiponja
Laberia ime
Naim o ylber me mgjyra
Me ankth po te pres
VETĖM TI
LOTĖT E TU
HERĖ PAS HERE
DASHURIA NUK BLIHET ME PARA
G Ė N J E S H T A
VARFĖRIA E SHPIRTIT
ZHGĖNJIMI
LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST
DASHURIA SFITOHET ME TENDER
FRYMĖMARRJA JOTE
TIMBRI I ZĖRIT TĖND
Lame Xhama - Mesues i Popullit
VETĖM NJĖ HAP
Kujtimi i serenes se detit
Akropol
Ne sheshin Omonia
Tek liqeni i Maratonomaakut
Emigranteve tane
Zerit tend te bukur MAYA
O' poet t'u thefte pena
Si rrezja e Diellit nė agim

volatilli_33.gif

SHTEGTIMI I DALLĖNDYSHES

 

Sa shumė larg qė kishe shkuar ti moj dallėndyshja ime,

S’u lodhe duke shtegtuar, shkon e vjen mė fluturime,

Mua pse s’mė merr mė vete, t’i shikojmė bashkė ato vėnde,

Tė kalojmė male e dete, po mendon veē pėr veten tėnde ?

 

Si ikėn e mė len vetėm, si s’tė vjen pak keq pėr mua.

Nga malli pėr ty po tretem, shpirt e zemėr mu copėtuan,

A e din sa mė merr malli, kur shkon larg, kur shtegton,

Malli jot mė djeg si zjarri, kur kthehesh prapė mė rinon.

 

Unė e di se si tė pres, sa tė kthehesh nga shtegtimi

Kam frikė se edhe mund tė vdes,nga pritja nga padurimi,

Dhe pse ti s'mė merr mė vete, unė ēdo ēast s’ndahem nga ty,

Jam me ty e brenda teje, pranė zemrės tėnde nė gji.

 

Jam me shpirt e jam me mėndje, me tė gjithė qėnien time,

Prandaj s’vdes e prandaj s’ēmendem, se po mė vjen dallėndyshja  ime,

Rrofsh qė erdhe pėrsėri, qofsh e lumtur pėrgjithmonė,

Pranvera s’vjen dot pa ty, pa ty lulet s’lulėzojnė.

Enter supporting content here

Adresa: Rr. “M. Tutulani” p.6 ap.14
Tel: +355 4 2245283
Cel: 069 2082386
Tirana, ALBANIA