FJALĖT E ZEMRĖS

Fterra jone

Home
Fterra jone
Nenave te Fterres
Emigranteve te Fterres
Mos i digjni pyjet
Vajzat e Fterres
Mesuesve te Fterres
Per gazeten Fterra jone
Fjalės Nėnė i qofshim falė
Dashuria dhe zhgenjimi
Jam i dashuruar me poezine
Shtegetimi i dallendyshes
Vajzes time, Enianes
Tu thefte pena
Ore e cast
Pranveres
Une di te pres
Me te njejten dashuri
Si rrezja e diellit
Si nje pikture e bukur
Nuk kam harruar
Ne buze te detit
Shpirti i plagosur
Shqiponja
Laberia ime
Naim o ylber me mgjyra
Me ankth po te pres
VETĖM TI
LOTĖT E TU
HERĖ PAS HERE
DASHURIA NUK BLIHET ME PARA
G Ė N J E S H T A
VARFĖRIA E SHPIRTIT
ZHGĖNJIMI
LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST
DASHURIA SFITOHET ME TENDER
FRYMĖMARRJA JOTE
TIMBRI I ZĖRIT TĖND
Lame Xhama - Mesues i Popullit
VETĖM NJĖ HAP
Kujtimi i serenes se detit
Akropol
Ne sheshin Omonia
Tek liqeni i Maratonomaakut
Emigranteve tane
Zerit tend te bukur MAYA
O' poet t'u thefte pena
Si rrezja e Diellit nė agim

fterra.jpg
Fterra, foto F.Shkurti

FTERRA  JONĖ

 

Fterrė e dashur, fshat i bukur, je pėr mua lule mali,

Bijtė e tu, kudo qė janė, tė duan e na merr malli.

Aty lindėm dhe u rritėm, me bukėn dhe ujin tėnd,

Klima jote kaq e mirė, sa i shtrenjtė ėshtė ky vend.

 

Burimet me ujė tė ftohtė qė s’pushojnė ditė e natė,

Pemėt me fruta e hije, tė bėjnė jetėn tė gjatė.

Vendosur nė rrėzė tė malit, mbi kodra me gjelbėrim,

Sa i bukur qė mė dukesh, atje e kam shpirtin tim!

 

Mbi kokė malet qėndrojnė, si kėshtjella natyrore,

Plot lule e minerale, janė zėnė dorė pėr dore.

Balashi dhe Guri i Ēokės, qė ngrihen si pėrmendore,

Lugina qė krijon lumi, ėshtė vėrtet madhėshtore.

 

Sa herė qė vijmė nė Fterrė, na gėzon shpirti dhe zemra,

Vijmė plot mall e dashuri, ashtu siē vjen djali tek nėna.

Njė aromė tė ėmbėl ndjejmė, qė na kujton fėmijėrinė,

Njerėzit e dashur tė fshatit, lagjet, rrugėt dhe shtėpinė.

 

Dhe mendimi na shkon larg, tek vitet qė kanė shkuar,

Tek njerėzit tanė tė mirė, qė kėtu kanė jetuar.

Bijtė e tu o Fterrė e dashur, kudo qė kanė punuar,

Tė kanė dhėnė emėr tė mirė, veten dhe ty kanė nderuar.

 

Ja, kjo ėshtė Fterra jonė, fshat i bukur dhe i thjeshtė,

Ne na duket kaq e mirė, kaq e dashur dhe e shtrenjtė.

Bukuria mė e madhe, janė njerėzit e tu tė mirė,

Punėtorė, arsimdashės, qė nė shpirt kanė mirėsinė.

Enter supporting content here

Adresa: Rr. “M. Tutulani” p.6 ap.14
Tel: +355 4 2245283
Cel: 069 2082386
Tirana, ALBANIA