FJALĖT E ZEMRĖS

DASHURIA NUK BLIHET ME PARA

Home
Fterra jone
Nenave te Fterres
Emigranteve te Fterres
Mos i digjni pyjet
Vajzat e Fterres
Mesuesve te Fterres
Per gazeten Fterra jone
Fjalės Nėnė i qofshim falė
Dashuria dhe zhgenjimi
Jam i dashuruar me poezine
Shtegetimi i dallendyshes
Vajzes time, Enianes
Tu thefte pena
Ore e cast
Pranveres
Une di te pres
Me te njejten dashuri
Si rrezja e diellit
Si nje pikture e bukur
Nuk kam harruar
Ne buze te detit
Shpirti i plagosur
Shqiponja
Laberia ime
Naim o ylber me mgjyra
Me ankth po te pres
VETĖM TI
LOTĖT E TU
HERĖ PAS HERE
DASHURIA NUK BLIHET ME PARA
G Ė N J E S H T A
VARFĖRIA E SHPIRTIT
ZHGĖNJIMI
LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST
DASHURIA SFITOHET ME TENDER
FRYMĖMARRJA JOTE
TIMBRI I ZĖRIT TĖND
Lame Xhama - Mesues i Popullit
VETĖM NJĖ HAP
Kujtimi i serenes se detit
Akropol
Ne sheshin Omonia
Tek liqeni i Maratonomaakut
Emigranteve tane
Zerit tend te bukur MAYA
O' poet t'u thefte pena
Si rrezja e Diellit nė agim

  DASHURIA  NUK  BLIHET  ME PARA

 

 

Kush mendon se ėshtė i pasur e dashurinė mund

ta blejė me para,

e gėnjen mėndja e mė kot mundohet mjerani, qė

ta gjejė dashurinė,

dashuria ėshtė ndjenja mė fisnike qė botėn tė

gjallė e mban,

ėshtė njė ndjenjė hyjnore qė  e lumturon vėrtet

nė shpirt njeriun.

 

Por ajo lumturon zemrat qė kanė ndjenja tė pastėrta,

e tė sinqerta,

qė dinė se si ta  kėrkojė e  ta meritojnė  nė jetė

dashurinė,

qė kanė zemėr, botė shpirtėrore dhe  qė e presin  ashtu

si tė vijė jeta,

qė s’duan  t’ia dinė pėr pasuri e para, por qė mbi gjithēka

vlerėsojnė njeriun.

Adresa: Rr. “M. Tutulani” p.6 ap.14
Tel: +355 4 2245283
Cel: 069 2082386
Tirana, ALBANIA