FJALĖT E ZEMRĖS

G Ė N J E S H T A

Home
Fterra jone
Nenave te Fterres
Emigranteve te Fterres
Mos i digjni pyjet
Vajzat e Fterres
Mesuesve te Fterres
Per gazeten Fterra jone
Fjalės Nėnė i qofshim falė
Dashuria dhe zhgenjimi
Jam i dashuruar me poezine
Shtegetimi i dallendyshes
Vajzes time, Enianes
Tu thefte pena
Ore e cast
Pranveres
Une di te pres
Me te njejten dashuri
Si rrezja e diellit
Si nje pikture e bukur
Nuk kam harruar
Ne buze te detit
Shpirti i plagosur
Shqiponja
Laberia ime
Naim o ylber me mgjyra
Me ankth po te pres
VETĖM TI
LOTĖT E TU
HERĖ PAS HERE
DASHURIA NUK BLIHET ME PARA
G Ė N J E S H T A
VARFĖRIA E SHPIRTIT
ZHGĖNJIMI
LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST
DASHURIA SFITOHET ME TENDER
FRYMĖMARRJA JOTE
TIMBRI I ZĖRIT TĖND
Lame Xhama - Mesues i Popullit
VETĖM NJĖ HAP
Kujtimi i serenes se detit
Akropol
Ne sheshin Omonia
Tek liqeni i Maratonomaakut
Emigranteve tane
Zerit tend te bukur MAYA
O' poet t'u thefte pena
Si rrezja e Diellit nė agim

G Ė N J E S H T A

 

 

Tė gjitha veset e kėqija qė shpesh nė jetė na takon

tė ndeshim,

tė cilat fatkeqėsisht  njerėzit qė i mbartin, gjatė jetės

ato i shoqėrojnė,

janė si njolla tė zeza, si hije, tė cilat kurrė s’do ti

dėshironim,

se njeriun fatkeq e shpėrfytyrojnė, e shėmtojnė

dhe e zvogėlojnė...

 

Nga tė gjitha veset e kėqija, ai mė i keqi ėshtė vetėm

gėnjeshtra,

prandaj e quajmė si “nėna” e tė gjitha tė kėqijave

nė jetė,

sado e vogėl apo e madhe qė tė jetė gėnjeshtėr

faqezeza,

sa herė qė ajo pėrdoret nga njerėz[it, ajo na zhgėnjen,

 na fyen dhe na vret....

Adresa: Rr. “M. Tutulani” p.6 ap.14
Tel: +355 4 2245283
Cel: 069 2082386
Tirana, ALBANIA