FJALĖT E ZEMRĖS

Vajzat e Fterres

Home
Fterra jone
Nenave te Fterres
Emigranteve te Fterres
Mos i digjni pyjet
Vajzat e Fterres
Mesuesve te Fterres
Per gazeten Fterra jone
Fjalės Nėnė i qofshim falė
Dashuria dhe zhgenjimi
Jam i dashuruar me poezine
Shtegetimi i dallendyshes
Vajzes time, Enianes
Tu thefte pena
Ore e cast
Pranveres
Une di te pres
Me te njejten dashuri
Si rrezja e diellit
Si nje pikture e bukur
Nuk kam harruar
Ne buze te detit
Shpirti i plagosur
Shqiponja
Laberia ime
Naim o ylber me mgjyra
Me ankth po te pres
VETĖM TI
LOTĖT E TU
HERĖ PAS HERE
DASHURIA NUK BLIHET ME PARA
G Ė N J E S H T A
VARFĖRIA E SHPIRTIT
ZHGĖNJIMI
LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST
DASHURIA SFITOHET ME TENDER
FRYMĖMARRJA JOTE
TIMBRI I ZĖRIT TĖND
Lame Xhama - Mesues i Popullit
VETĖM NJĖ HAP
Kujtimi i serenes se detit
Akropol
Ne sheshin Omonia
Tek liqeni i Maratonomaakut
Emigranteve tane
Zerit tend te bukur MAYA
O' poet t'u thefte pena
Si rrezja e Diellit nė agim

grupkenge1956.jpg
Grupi i valleve

JU, VAJZAT E FTERRĖS SONĖ

 

Si tufa me trėndelinė, mbledhur nė malet e Fterrės,

Si gonxhet e trėndafilit, ku shkėlqejnė pikat e vesės,

Si njė tufė me karajfile, tė bukura e plot aromė,

Si manushaqet e prillit, ju vajzat e Fterrės sonė.

2

Gjithė lulet e pranverės, aromėn ju kanė dhuruar,

Me gjethe, gonxhe e petale ju kanė veshur e zbukuruar,

Fluturat, zogjtė dhe djemtė ju kanė zili bukurinė,

"Bilbilat" me zė tė bukur  ju kėndojnė pėr dashurinė.

3

Jeni tė urta, tė ndershme, tė bukura si drita e Hėnės,

Bukurinė dhe mirėsinė i kini trashėgim prej nėnės.

Jeni si thėllėza mali, jeni porsi lule maji,

Krenarinė dhe menēurinė i keni marrė nga babai.

4

Ju, vajzat e Fterrės sonė, jeni tė thjeshta, tė mira,

Tė dashura e shumė tė bukura, nga shpirti dhe nga fytyra.

Kur bėheni nuse dhe nėna, seē ju shtohet bukuria,

Dhe kur kujtoni rininė, thoni - iku vajzėria…

5

Tė lumtura qofshi  gjithmonė, ju motrat e mia,

Vajza, nuse, nėna, , tė afėrme dhe kushėrira,

Nuk e di se si mė erdhi pėr Ju sot ky frymėzim,

Jam shumė i lumtur qė shkrova, pėr vajzat e fshatit tim

Enter supporting content here

Adresa: Rr. “M. Tutulani” p.6 ap.14
Tel: +355 4 2245283
Cel: 069 2082386
Tirana, ALBANIA