FJALĖT E ZEMRĖS

LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST

Home
Fterra jone
Nenave te Fterres
Emigranteve te Fterres
Mos i digjni pyjet
Vajzat e Fterres
Mesuesve te Fterres
Per gazeten Fterra jone
Fjalės Nėnė i qofshim falė
Dashuria dhe zhgenjimi
Jam i dashuruar me poezine
Shtegetimi i dallendyshes
Vajzes time, Enianes
Tu thefte pena
Ore e cast
Pranveres
Une di te pres
Me te njejten dashuri
Si rrezja e diellit
Si nje pikture e bukur
Nuk kam harruar
Ne buze te detit
Shpirti i plagosur
Shqiponja
Laberia ime
Naim o ylber me mgjyra
Me ankth po te pres
VETĖM TI
LOTĖT E TU
HERĖ PAS HERE
DASHURIA NUK BLIHET ME PARA
G Ė N J E S H T A
VARFĖRIA E SHPIRTIT
ZHGĖNJIMI
LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST
DASHURIA SFITOHET ME TENDER
FRYMĖMARRJA JOTE
TIMBRI I ZĖRIT TĖND
Lame Xhama - Mesues i Popullit
VETĖM NJĖ HAP
Kujtimi i serenes se detit
Akropol
Ne sheshin Omonia
Tek liqeni i Maratonomaakut
Emigranteve tane
Zerit tend te bukur MAYA
O' poet t'u thefte pena
Si rrezja e Diellit nė agim

LE  TĖ  NDALEN  PĖR  NJĖ  ĒAST

 

Le tė ndalen pėr njė ēast

Gjithēka qė lėviz rreth nesh,

Pastaj le  tė vazhdojnė  prapė

E  t’rikthehemi nė realitet.

 

Tė ndalojė rrjedhjen lumi

Valėt e detit te pushojnė,

Zogjtė tė ndalin fluturimin

Ora  njė ēast, tė ndalojė.

 

Toka tė ndalė rrotullimin

Gjithė planetėt le tė ndalen,

Tė shterojė  uji tek burimi

Vetėm  dashurisė  i falem

Adresa: Rr. “M. Tutulani” p.6 ap.14
Tel: +355 4 2245283
Cel: 069 2082386
Tirana, ALBANIA