FJALĖT E ZEMRĖS

Zerit tend te bukur MAYA

Home
Fterra jone
Nenave te Fterres
Emigranteve te Fterres
Mos i digjni pyjet
Vajzat e Fterres
Mesuesve te Fterres
Per gazeten Fterra jone
Fjalės Nėnė i qofshim falė
Dashuria dhe zhgenjimi
Jam i dashuruar me poezine
Shtegetimi i dallendyshes
Vajzes time, Enianes
Tu thefte pena
Ore e cast
Pranveres
Une di te pres
Me te njejten dashuri
Si rrezja e diellit
Si nje pikture e bukur
Nuk kam harruar
Ne buze te detit
Shpirti i plagosur
Shqiponja
Laberia ime
Naim o ylber me mgjyra
Me ankth po te pres
VETĖM TI
LOTĖT E TU
HERĖ PAS HERE
DASHURIA NUK BLIHET ME PARA
G Ė N J E S H T A
VARFĖRIA E SHPIRTIT
ZHGĖNJIMI
LE TĖ NDALEN PĖR NJĖ ĒAST
DASHURIA SFITOHET ME TENDER
FRYMĖMARRJA JOTE
TIMBRI I ZĖRIT TĖND
Lame Xhama - Mesues i Popullit
VETĖM NJĖ HAP
Kujtimi i serenes se detit
Akropol
Ne sheshin Omonia
Tek liqeni i Maratonomaakut
Emigranteve tane
Zerit tend te bukur MAYA
O' poet t'u thefte pena
Si rrezja e Diellit nė agim

mayaalickaj.jpg

ZĖRIT TĖND TĖ  BUKUR  MAYA

 

Zėrat e gjith zogjve tė malit

Janė brenda zėrit Tuaj,

Tek ty thėllėzė e Dukatit

S’ngopem duke ju dėgjuar.

 

Si jehonė e bukur vijnė

Zėri dhe kėngėt e Tua,

Gjith kėngėt e Labėrisė

Rrjedhin si uji nė krua.

 

Zėri e bukuria Jote

Tek ty Maya janė bashkuar,

Flutur’ e bukur mbi shoqe

Vallė kush ti ka dhuruar ?

 

Ju kėndoftė zemra e shpirti

Gjithė jetėn gaz e kėngė,

Lum Dukati qė tė rriti

Lum ē’ka lindur ajo Nėnė.

 

 

                           Feksor SHKURTI

Adresa: Rr. “M. Tutulani” p.6 ap.14
Tel: +355 4 2245283
Cel: 069 2082386
Tirana, ALBANIA